ریفلاکس یا برگشت اسید معده

ریفلاکس(REFLUX) بیماری می باشد که حدود 40 درصد افراد جامعه را گرفتار می کند و در 15 درصد موارد، این بیماری به شکل شدید و آزار دهنده است. در این بیماری اسید معده به همراه غذا، از معده به مری برمی گردد(مانند تصویر بالا) و مردم بعد از خوردن غذا، احساس لذت و رضایت ندارند. ریفلاکس یکی از بیماری های شایعی است که مردم از ترش کردن شکایت دارند و از احساس زندگی مطلوب و لذت بخش رنج می برند.

شایع ترین علامت این بیماری ترش کردن و سوزش سردل می باشد و از علایم دیگری که کمتر شایع می باشد داشتن حالت تهوع، استفراغ، درد سینه و گلو، بعضی اوقات گوش درد، سرفه و حتی تشدید حملات آسمی در بیماران مبتلا به آسم می باشد.

هم چنین داشتن خشونت صدا و به ندرت احساس گیرکردن غذا در مری (دیسفاژی) نیز در این بیماران دیده می شود(۱)

ریفلاکس بیماری است که هر فرد حتما در زندگی آن را تجربه می‌کند، گاهی مواقع شاید آنقدر علائم کمی داشته باشند که فرد متوجه شود. پرهیز از عادت‌هایی مانند پرخوری، نوشیدن مایعات در بین و پس از غذا، استعمال دخانیات و مصرف غذاهای چرب و پرادویه مهمترین روش‌های درمانی است که پزشکان به آن اشاره دارند. تغییر الگوهای زندگی یا همان توصیه پیامبر اکرم (ص) که می‌فرمایند: «زمانی بخور که میل به خوردن داری و در حالی خوردن را رها کن که هنوز اشتهایت هست»، بهترین روش درمان بیماری‌ها از جمله ریفلاکس معده است(۲).

درمان دارویی ریفلاکس مروی با آنتی اسید، مهارکننده پمپ هیدروژنی مانند نگزیوم وامپرازول و داروهای افزایش دهنده تونوس عضلانی اسفنگتر تحتانی مری مانند دومپریدون و متوکلوپراماید و سیزاپرایداست(۳).

منابع : ۱-سایت تبیان ۲-مشرق نیوز ۳-ویکی پدیا فارسی

admin

72 مطلب منتشر شده